top-sider.jpg


 

top-sider.jpg

Til forsiden

Login til Mit Difko

Nyheder Nyheder Deler Sitemap Sitemap Deler Kontakt Kontakt Deler Job Job Deler In English
Søg
Søg

Partner på alle områder
Selskabsstruktur
Værdier
Difkos historie
Investordemokrati
Bestil en foredragsholder
Difko er grøn
Årsrapporter
Investormagasin
Nyheder
Presse

Tilmeld nyhedsmail

Investering - SkibeSolVindmøllerEjendommeSkibe
Ring til os
Send os en mail
Bestil et møde
DifkoOm Difko Difko Value 2008 - NovemberPolaris MIASprint venlig side

Polaris MIAS

(Artiklen er bragt i Difko Value, november 2008)

 

Naturligvis investerer Difkos medarbejdere i virksomhedens produkter – enten enkeltvis eller i små grupper. I forbindelse med udbudet af det seneste skibsprojekt, K/S Difko Polaris, har dog ikke færre end 19 medarbejdere fundet sammen og købt 35 andele i projektet. Det er første gang at så mange af Difkos ansatte går sammen omkring en fælles investering.


Det fælles medarbejderselskab – Polaris MIAS ApS, hvor MIAS står for Medarbejder Investerings AnpartSelskab – er oprettet alene for at investere i K/S Difko Polaris. Medarbejderne finder projektet særdeles attraktivt grundet
skibets gode stand, den attraktive time charter-aftale og det forhold, at den fulde hæftelse indskydes fra projektets start.
Polaris MIAS har endvidere takket ja til den attraktive administration af selskabet som tilbydes af Difko og Deloitte til samlet set 5.400
kr. plus moms om året.


M/V Polaris er et danskbygget containerskib på cirka 12.000 tdw., bygget i 1993 på Ørskov Christensens Staalskibsværft A/S i Frederikshavn og i forbindelse med købet inspiceret af ekstern inspektør. Skibet er i den forbindelse vurderet i god og tilfredsstillende stand.


Der er tale om et mindre containerskib af feedertypen, det vil sige et skib, der forsyner større containerskibe med last fra yderområderne. Skibet er indkøbt med en særdeles attraktiv time charter-aftale på 10.200 EUR pr. dag. Denne aftale løber til april 2010, hvorefter skibet vil sejle på det frie marked eller – hvad der er det forventelige – indgå en ny time charter-aftale.


M/V Polaris er indkøbt til en særdeles god pris på 18,1 mio. USD. Eksterne skibsmæglere har vurderet skibet til 19-19,5 mio. USD og da det er erhvervet til en USD-kurs på 507,5, er værdien allerede forøget betragteligt.


Projektet er i offentligt udbud. Ønsker man at vide mere, er man velkommen til at kontakte salgschef Finn Blaavand (fbl@difko.dk) på tlf. 96 10 53 83.

 

Forrige                                                                                          Næste 

                                                                  

Investormagasin - Difko Value artikler

 

Difko A/S • Sønderlandsgade 44 • DK-7500 Holstebro • Tlf.: +45 70 11 75 00 • difko@difko.dk